Örnek Bahçe Uygulama Alanlarımız

952759daa0ed735d76578f76c2a2bc351bc8f5

Ülkemiz dünya fındığının %70’ini üretmektedir. Binlerce çiftçimiz fındık üretimi yapmaktadır. İhracatta önemli bir yer tutmaktadır. Üretimin ve kalitenin artırılması üreticilerimiz ve ülkemiz için çok önemlidir.

Ayrıca fındık, gıda sanayisinin ham madde ve katma değerli ürünlere dönüştürülebilmesi açısından önemli bir tarım ürünüdür. Tarımsal üretimde iklim, sulama, toprak kalitesi, gübreleme gibi birçok faktör etkilidir.

Son yıllarda toprak analizleri doğrultusunda gübreleme çalışmaları yaygınlaşmıştır .Ancak uygulamada birçok sorun olduğu görülmektedir. Bu sorunlar istenilen verime ulaşamama ,toprağın zarar görmesi ,çevrenin kirlenmesi , emek ve zamanın boşa gitmesi gibidir.

Asbor olarak fındık üretiminde gübreleme konusunda katılmaya karar verdik. Öncelikle örnek uygulamalar yaparak ürün miktarının ve kalitesinin artırılmasını göstermek istedik.Örnek bahçelerimizi Çarşamba, Ayvacık, Terme, Salıpazarı, Ünye, Kumru ve Fatsa da tespit ettik. Örnek seçiminde farklı cins fındıklarla, farklı yaşlardaki fındıklarla çalışma başlatıldı. Ayrıca farklı topraklarla ve kısmen farklı iklim koşullarında bu projeyi yürütmek istedik,

Proje fabrikamızın gübre desteği danışman hocalarımızın bilgi desteği ve şirketimizin ekonomik katkıları ile yürütülmektedir. Bizim maddi beklentimiz yoktur.

Asbor olarak bizler yaptığımız örnek çalışmalar ile fındık üretiminde kalite ve miktarın artmasına katkıda bulunacağımıza inanıyoruz.

Fındık tarımında önemli bir aşama gerçekleştireceğimize inanıyoruz.